FIRMY VE SKUPINĚ:

KRÁLOVOPOLSKÁ KOVÁRNA, s.r.o. KRÁLOVOPOLSKÁ SLÉVÁRNA, s.r.o. KRÁLOVOPOLSKÁ STEEL, s.r.o. AB Komponenty
POTŘEBUJEME ODBORNÍKY, KTEŘÍ CHTĚJÍ PRACOVAT NA JEDINEČNÝCH ZAKÁZKÁCH

V televizních vysíláních, novinách a sociálních sítí stále rezonují debaty o ekonomických recesích. Poslední krizi v roce 2008 jsme úspěšně překonali. S trochou nadsázky lze hovořit o velkém úspěchu. Zpomalení výkonu ekonomiky nás donutilo zefektivnit výrobní procesy. Nyní se  stabilně držíme na světovém trhu a uzavíráme spousta nových zakázek, ale čelíme rizikům novým.

“ Stabilně si držíme pozici na trhu a uzavíráme nové zakázky, ale čelíme novým rizikům.”

Zmiňovaným problémem je kvalitní pracovní síla. Zde lze vysledovat několik základních trendů. Prvním trendem je práce v zahraničí. I přestože český pracovní trh stále nabízí lepší finanční ohodnocení, není schopen nabídnout stejné odměny, jako nabízí trh belgický, německý, nebo nizozemský. Vidina vysokého výdělku láká spoustu pracovníků do zahraničí. Nutno dodat, že se není čemu divit, a to i přesto, že se snažíme vytvořit pro naše zaměstnance maximálně příznivé pracovní podmínky. Naší práci a další růst to však komplikuje. Kvalitní zaměstnance se je stále těžké oslovit.

“I přestože český pracovní trh stále nabízí lepší finanční ohodnocení, není schopen nabídnout stejné odměny, jako západní pracovní trh.”

V pořadí druhým trendem je snižující se zájem mladých lidí o práci ve strojírenství. Současné trendy ukazují na jiný životní styl a způsob života, a tak náročná, leč zajímavá, práce ve fabrice není lákadlem. Neméně významnou roli hrál i patriotismus. Na otázku: “Proč u nás chcete pracovat?”, často odpovídali mladí kandidáti: “Protože tu dělal můj táta” . S touto odpovědí se dnes takřka nesetkáme.

“ Zájem mladých lidí o práci ve strojírenství se neustále snižuje.”

Do budoucna lze očekávat zvyšující se problémy s odborností pracovníků. Dnes pracujeme na zakázkách, které vyžadují vysoce kvalifikované znalosti a dovednosti. Naše výroba není plně automatizovaná, i když zavádíme nejmodernější technologie, jedná se totiž o velmi složitý proces výroby  originálních zařízení. Každý vyrobený produkt je jedinečný. I přestože bychom rádi předávali dále a zdokonalovali své znalosti, bez mladých lidí se neobejdeme. Setkáváme se zde s posledním trendem a ústřední otázkou, a to komu můžeme své know-how předat?